Adopce na dálku ®
...naděje nejen v srdci Afriky
iniciativa adoptivních rodičů Blansko

Alwyn Francis

ObrázekObrázek
Alwyn Francis (nar. 18. 8. 1996) žije se svou matkou ve vesnici Gapala ve státě Karnataka v Indii. Otec mu již zemřel. Alwyna jsme dlouhá léta podporovali ve studiu. Díky naší podpoře si letos našel zaměstnání – montuje fotoaparáty a úspěšně ukončuje program Adopce na dálku!!!!!!!

Překlady dopisů od Alwyna Francise


Leden 2018 - poslední dopis

Milý otče Jiří a všichni členové Farnosti svatého Martina,

srdečně Vás zdravím v tomto zimním čase. Obdržel jsem Vaše vánoční pozdravy a moc Vám já i moje matka děkujeme. Slyšel jsem, že jste Vánoce pěkně oslavili a také, že u Vás docela nasněžilo. Věřím, že to dětem udělalo velkou radost.

U nás skončilo léto, během kterého jsme se museli potýkat s mnoha problémy. Hlavně jsme měli akutní nedostatek vody. Řeky i jezera byla vyschlá a navíc nás trápilo horko. Bez vody se lidé cítili zle a farmáři utrpěli velké ztráty na úrodě. Teď už přišlo monzunové období a my se modlíme, aby dostatečně pršelo.

Úspěšně jsem ukončil své jednoleté studium a složil jsem dodatečnou zkoušku z předmětů za první semestr. Věřím, že Vás to potěšilo. Už jsem si našel zaměstnání, a tak jsem další studium přerušil. Momentálně pracuji pro vzorkovou prodejnu elektroniky ve městě Shimoga. Montuju fotoaparáty. Toto zaměstnání je moc pěkné. Z platu, který dostávám, jsme schopní zaplatit všechny domácí výdaje. Má matka stále pracuje jako služebná. Budeme pořád vzpomínat na Vaši štědrou pomoc. Srdečně Vám za ni děkujeme. Já teď sám pracuji a vydělávám, a tak už mě není nutné finančně podporovat.

Také jsem se účastnil pětidenního tábora, který pořádala společnost z Hariharu. Všechny aktivity mne zaujaly. Uspořádali tam pro nás i duchovní obnovu, během které jsme se intenzivně setkávali při modlitbě, adoraci a studiu Bible. Tábor se mi moc líbil.
Závěrem svého dopisu se s Vámi upřímně loučím a do dalších teplejších jarních a letních dní Vám přeju mnoho dobrého.
S pozdravem

Alwyn Francis
Váš syn


Září 2016

Milý otče Jiří a všichni členové farnosti svatého Martina,

jsem moc rád, že Vám můžu napsat tento dopis. Doufám, že se Vám všem díky Boží milosti daří dobře. Váš milý dopis mi byl doručen a také fotografie a pohlednice. Moc děkuju. Pochopil jsem, že nejste zklamaní z mého neúspěchu. Moc pěkně jste mi popsali, jak trávíte léto. Druhý dopis mi taky došel. Děkuju za popis zimních sportů a her ve Vaší zemi. Obrázek, který jste mi zapsali s dopisem, byl moc pěkný.

Myslím si, že Vaše vánoční a velikonoční oslavy byly moc pěkné. Tady v Indii oslavy proběhly také v klidu. Všichni na Vás myslíme. Během Velikonoc bylo strašně horko. Kvůli přehřáté atmosféře jsme nemohli chodit ven.

Jak vypadá počasí u Vás. Jak už víte, loni jsem navštěvoval učební obor. V několika předmětech jsem neudělal zkoušku z prvního pololetí. Zkoušky z druhého pololetí jsem také absolvoval a teď čekám na výsledky. V příštím dopisu Vám dám vědět, jak jsem dopadl.

Společnost pro nás připravila třídenní tábor. Rád jsem se do programu zapojil. Moc mě bavily hry, soutěže, motivační písničky a společenské aktivity, které se na táboře pořádaly. Během společných schůzek nám vysvětlovali, co je globální oteplování, a tak jsem pochopil, proč se během roku dějí ty neobvyklé změny počasí.

Připojuj svůj pozdrav a končím tento dopis.

Váš syn,
Alwyn Francis

19. listopadu 2015

Milý otče Jiří a všichni členové farnosti svatého Martina,

myslím, že když jsem začal psát tento dopis, končily u Vás letní prázdniny. Jak jste je strávili? Dozvěděl jsem se, že můj dopis k vám dorazí v době, kdy u vás nastává zima. Provozujete u vás nějaké zimní sporty? U nás skončilo monzunové období. Po něm tady přichází zima.

Už víte, že jsem neuspěl u zkoušek ve druhém ročníku předuniverzitního studia. Vím, že jste byli určitě velmi zklamaní, z mého neúspěchu. Prosím, odpusťte mi to. V současnosti studuji jednoletý učební obor. Vybral jsem si zaměření „Obchod s výpočetní technikou“. Připravuji se na zkoušky po prvním semestru.

V říjnu mě teta ze společnosti požádala, abych se s nimi zúčastnil tábora, a tak jsem to udělal. Dostavili se tam všichni zaměstnanci společnosti. Témata přednášek byla „Pravidla slušného chování“ a „Společně pro čistou Indii“. Žádali nás, abychom nejen udržovali životní prostředí čisté a krásné, ale také abychom se na tom aktivně sami podíleli. Potom jsme hráli různé hry ve skupinách. Rád jsem se tábora zúčastnil.

Myslím, že už jste začali s přípravami na Vánoce. Z Vašeho příspěvku bych si přál pořídit nějaké sváteční oblečení. Děkuju za Vaši štědrost. Jménem celé své rodiny Vás pozdravuji, přeju Vám všem krásné Vánoce i šťastný Nový rok 2016 a uzavírám tento dopis.

Váš syn
Alwyn Francisčervenec 2015

Milý otče Jiří a všichni přátelé z farnosti svatého Martina,
Váš vánoční dopis a pohlednici jsem obdržel. Děkuju. Z dopisu jsem se dozvěděl, že i Vám přišel můj vánoční dopis. Díky za Vaše povzbuzující slova k mému studiu. Moc pěkně jste mi napsali o slavení Vánoc. I moje rodina Vám děkuje za dopis.
Jak už víte, skládal jsem v březnu závěrečné zkoušky druhého ročníku předuniverzitního studia. Ještě jsem nedostal výsledky a čekám. Až výsledky dorazí, společnost Vám je sdělí a budou Vás informovat o pokračování mého studia. (Výsledky do Blanska již dorazily, Alwyn bohužel zkoušky nezvládl a se studiem na této škole končí, bude se hlásit na učňovskou školu).
V létě pro nás společnost zorganizovala pobytový tábor. Přišli studenti z různých míst a hráli jsme spolu hry. Tentokrát do kempu přišli Jezuitští bratři z Bangalore. Probírali s námi vnitřní i vnější růst člověka. Náš „strejda“ ze společnosti nás vyfotil. Večer jsme měli kvízovou soutěž. Druhý den pro nás nachystali různé aktivity a učili nás písničky.
Myslím, že je teď u Vás léto. Jak pokračuje? Kde jste všude byli? Napište mi o tom, prosím, v dalším dopise. U nás to s počasím vypadá tak, že zima a léto už jsou pryč. V létě bylo strašně horko, a tak se ptáci, zvířata i lidé museli vyrovnávat s nedostatkem vody. Teď začíná monzunové období a klima se příjemně ochladilo. Zemědělci začali obdělávat zemi. Přeju Vám, ať Vám letní prázdniny přinesou mnoho radosti a klidu.
Končím dopis s mnoha pozdravy do dalšího ročního období.
Váš drahý,
Alwyn Francis


21. listopadu 2014

Nejdražší otče Jiří a všichni přátelé z farnosti svatého Martina,
jsem rád, že se s Vámi mohu setkat prostřednictvím dalšího dopisu. Vím, že jste z mého posledního dopisu určitě hodně zklamaní. Prosím za prominutí, že se mi zkouška nepovedla. Určitě jste pěkně strávili léto a prázdninový čas. Napište mi o tom ve svém dopise. Z Vašeho posledního dopisu tuším, že se vám daří dobře. Děkuju za Vaše slova podpory. Překvapilo mě, když jsem si přečetl o tom, jak u vás pořádáte garden party. My nic takového neděláme. Určitě jste se na párty dobře pobavili. Obrázek, který jste mi poslali, je také hezký.
To, že jsem Vám minule nakreslil obrázek koně, nemělo nějaký zvláštní význam, jak jste se mě ptali. Nakreslil jsem koně prostě jen tak, že jsem chtěl. Jak asi víte, neudělal jsem loni zkoušky na konci 11. ročníku. Nechtěl jsem opakovat stejnou třídu, a tak teď chodím na doučování, abych zvládl v březnu státní zkoušky na konci 12. ročníku. Pořád se učím. Prosím, modlete se za mě.
Letos byl monzun příznivý. U nás pršelo dostatečně. Zemědělci jsou spokojení s příchodem monzunu. Letos byla dobrá úroda. V říjnu pro nás pracovníci společnosti uspořádali jednodenní soustředění v budově Chaitanya. Zapojil jsem se. Hry a jiné činnosti nás bavily. Pracovníci společnosti nám vysvětlovali, jak nám změna myšlení pomůže k tomu, abychom v životě byli úspěšní. Na soustředění jsem se obohatil o nové informace.
Blíží se vánoční svátky. Společně se svou matkou Vám všem přeju šťastné Vánoce a Nový rok 2015. Z Vašeho poskytnutého daru si koupím nové tričko. Děkuji za Vaši pomoc a ukončuji tento dopis.

Váš nejdražší přítel
Alwyn Francis

červen 2014

Drahý otče Jiří Kaňo a všichni přátelé z farnosti svatého Martina,

píšu vám svůj první dopis v roce 2014. S Vaším milým dopisem jsem obdržel i vánoční pohlednici. Děkuji za vánoční i novoroční pozdravy. Dozvěděl jsem se, že k Vám dorazil i můj předchozí dopis. Strašně mě těší, že se modlíte za mou rodinu a za mne. Matce se daří velmi dobře.
Z Vašeho dopisu jsem se dozvěděl mnoho o českých oslavách Vánoc. Vaše tradice jsou trochu jiné, než ty naše. Nepočítáme adventní týdny a nemáme štědrovečerní večeři. V den, kdy slavíme Vánoce, pozveme přátele a sousedy. Společně jíme cukroví. Doma pak připravujeme sváteční jídla a slavíme svátek. Z dopisu jsem se také dozvěděl, že se jdete v Blansku podívat na „Živý Betlém“. To je určitě moc zajímavé. Ve škole jsme měli turnaj ve volejbalu, naše družstvo obsadilo druhé místo.
Teď Vám napíšu něco o škole. Už v předchozím dopisu jsem se zmiňoval o závěrečných zkouškách z prvního ročníku, které se konaly v březnu. Bohužel jsem je nesložil. Místo toho, abych opakoval první ročník, rozhodl jsem se, že se pokusím složit zkoušky na konci druhého ročníku. A proto teď chodím na doučování. Myslete na mě, ať se mi podaří u zkoušek uspět.
V létě jsem se účastnil dvoudenního tábora, který naše společnost zorganizovala. Rád jsem na táboře uviděl své přátele. Organizátoři pro nás připravili i mnoho nových činností. Bavilo mě se do nich zapojovat. Na táboře jsme se věnovali tomu jak dobře nebo špatně lze využívat moderní techniku. Tak jsem pochopil, jak je důležité využití těchto věcí pro náš prospěch. Vyzkoušel jsem si hodně nového.
Teď na konci léta začíná monzunové období. O letních prázdninách jsem byl v Mysore. Zjistil jsem, že u Vás léto teprve začíná. Napište mi, prosím, jak trávíte letní prázdniny Vy. Modlím se, aby se vám dařila všechna práce, do které se pustíte. Společně se svou matkou Vám přeji mnoho radostí v nastávající části roku a uzavírám tento dopis.

Váš drahý syn
Alwyn Francis


podzim 2013

Milý otče Jiří Kaňo a všichni přátelé z farnosti svatého Martina,

Jsem rád, že jsem Vás zastihl v tomto novém ročním období. My se tady máme dobře. Otče, doufám, že i Vám se dobře daří. Posílám srdečné pozdravy i políbení všem členům Vaší farnosti. Doufám, že k Vám už dorazil můj předchozí dopis. Věřím, že Vás potěšila roční školní zpráva o mém pokroku ve studiu v 10. ročníku. Líbila se Vám naše rodinná fotografie? V tomto dopise se s Vámi chci podělit o mnoho novinek.

Jak už Vás společnost informovala, nastoupil jsem do prvního ročníku předuniverzitního studia. Moje škola jsem jmenuje National PU College. Vybral jsem si obchod jako hlavní studijní předmět. Také zde studuji jazyky kannadu, angličtinu, obchodní studia, dějepis, účetnictví a ekonomiku. Hodiny jsem tento rok dost těžké. V září jsem měl pololetní zkoušky. Složil jsem je ze všech předmětů. Teď se připravuji, abych napsal závěrečné zkoušky.

Po zkouškách jsem měl dva týdny prázdnin během svátku Dasara. Strávil jsem je doma. Jako obvykle pro nás v centru společnost uspořádala jednodenní tábor. Z počátku jsme se učili písničky. Byla pro nás připravena spousta činností. Odpoledne se podávalo dobré jídlo. Strýc ze společnosti nám vykládal o tom, jak si osvojit některé užitečné návyky. Vysvětlil nám, že pravidelným cvičením můžeme udržet zdravé tělo i mysl.

Po monzunu do naší země přišla zima. My jsme letos neměli žádné problémy s přílišnými dešti, ale v mnoha jiných oblastech kvůli dešťům lidé ztratili své životy i domy. Myslím, že už to víte z televizních zpráv. Zima už začala a blíží se vánoční svátky. Společnost mi chce Vaším jménem předat dárek. Přál bych si nové šaty. Děkuji Vám za Vaši lásku. Loučím se s Vámi a posílám vánoční pozdravy i přání do roku 2014.

Váš milující syn
Alwyn Francis

LÉTO 2013

Milý otče Jiří a všichni přátelé z farnosti svatého Martina,

Váš milý dopis i pohlednice ke mně dorazily. V dopisu jste mi mnoho vysvětlili o farnosti svatého Martina a poslali jste mi fotografii z oslav. Moc děkuji. Vykládal jsem o svatém Martinovi své matce i přátelům. Také je to potěšilo. Z pohlednice a dopisu jsem se mohl dozvědět, že u Vás během zimy napadlo hodně sněhu. Děkuji za vánoční přání. Má matka a já Vám posíláme srdečné letní pozdravy. Jsem vděčný za Vaše podporující slova.

Díky Vaší dobrotě jsem mohl v březnu obstát u závěrečných zkoušek, které se konají vždy po ukončení 10. třídy. Zkoušky nebyly vůbec jednoduché. Odpověděl jsem na tolik otázek na kolik jsem znal odpověď. V lednu pro nás sponzorované děti společnost zorganizovala jednodenní motivační tábor, který byl přípravou na zkoušky. Mnoho učitelů nám tam vysvětlovalo správný způsob psaní zkoušek a zaznamenání odpovědí. Každý jsme od společnosti dostali i knížku s návodem. Tábor byl pro mou přípravu na zkoušky velmi užitečný. K dopisu jsou přiloženy výsledky mých zkoušek. Později Vás společnost informuje o mých známkách a zašle rodinnou fotografii. Také se dozvíte o mém budoucím vzdělávání. Vyhrál jsem první místo v basketbalové soutěži.

Po zkouškách jsem byl doma.V té době pro nás společnost zorganizovala čtyřdenní pobytový tábor. Nabídli mi, abych se ho zúčastnil. Rád chodím na tábory. Tentokrát jsem se dozvěděl hodně o hodnotě a důležitosti životních dovedností. Také jsem pochopil své místo ve společnosti a to, jak si stanovit své cíle. Byl jsem rád za to, že jsem se mohl o těchto hodnotách dozvědět. Také jsme se naučili nějaké táborové písně a akční písně. Ty byly moc krásné. Hodně jsme se modlili za naše sponzorující rodiče.

Během Vánoc bylo u nás hrozně chladno. Ve státě Gujarat mnoho lidí zemřelo na následky příliš chladného počasí. Nyní po létu přišlo období monzunů. V létě mělo mnoho řek velmi málo vody, protože bylo zase hrozné sucho. Museli jsme se vyrovnat s akutním nedostatkem vody a energií. Studenti prožívali těžké chvíle kvůli častým výpadkům elektrického proudu. Lidé se bojí zdražování nákladů na živobytí včetně plynu a benzínu. Kvůli dešti je teď u nás počasí lepší. Myslím, že Vy se teď u Vás těšíte na prázdniny. Končím tento dopis a posílám Vám všem mnoho letních pozdravů.

Váš syn

Alwyn Francis


Překlad dopisu od Alwyna Francise
napsaného v jazyce kannada z 24.11.2011


Můj nejmilejší otče Jiří Kaňo a všichni moji přátelé z farnosti svatého Martina,

jsem potěšen, že Vás všechny zastihne moje zpráva v novém církevním roce, kdy se všichni chystáte oslavovat narození Dítěte Ježíše. Členům mé rodiny i mě se daří dobře. Jak se daří Vám všem? Obdrželi jste můj předcházející dopis? Již dlouho jsem od Vás nedostal zprávu. Domnívám se, že teď se všichni připravujete na Vánoce. Jak Vaše přípravy pokračují? Jak víte z mého předcházejícího dopisu, můj tatínek nedávno zemřel. Z tohoto důvodu nebudeme letos moci slavit Vánoce.

Jak jsem Vám psal ve svém předcházejícím dopise, studuji letos v devátém ročníku. Studium v devátém ročníku je poněkud obtížné. Přesto věnuji veškerý svůj čas studijním povinnostem. Pokud dostanu dobré známky, budu smět ve studiu pokračovat. Prosím Vás laskavě, abyste se za mne modlili. Díky Vaší pomoci jsem dosáhl této etapy svého života.

Co se týká počasí, máme za sebou období monzunu. V letošním roce naštěstí nedošlo během monzunu ke škodám. V naší oblasti pršelo normálně. Na počátku roku jsme sice neměli dostatek deště, ale později přišly dobré dešťové srážky. V jiných oblastech našeho státu byly srážky mimořádně silné. Teď se nacházíme v příjemném zimním období. V tomto období budeme slavit Vánoce. Posílám Vám všem Vánoční pozdravy. Děkuji Vám za Vaši finanční částku na dárek k Vánocům, za kterou zakoupím nové šaty pro sebe. Budu Vám trvale vděčný za Vaši dobrotu.

V měsíci říjnu jsme dostali 15 dní prázdnin. Dokončil jsem své domácí úkoly. Také jsem pomáhal mamince s domácími pracemi. Hrál jsem kriket se svými přáteli. V místě našeho bydliště se konala velkolepá oslava svátku Dasara. Tento svátek slaví především hinduisté. Na tento svátek mají hinduisté doma různé druhy loutek. Já jsem prožil tuto radostnou oslavu v domě svého přítele.

Jaké máte počasí u vás? Čekám na Vaši odpověď. V naději, že obdržím Vaši odpověď, končím tento dopis.

Váš syn
Alwyn Francis

Obrázek

Dopis od ředitelství indické rozvojové společnosti CHAITANYA:
Obrázek[
... překlad rozsáhlého dopisu doplníme později ...

Překlad dopisu od Alwyna Francise
napsaného v jazyce kannada z 11.08.2011


Můj milovaný otče Jiří Kaňo a všichni moji přátelé z farnosti svatého Martina,

tento dopis vám píše váš syn Alwyn ze vzdálené země Indie a prosí vás o vaše požehnání. Všem nám zde se, až na mého otce, daří dobře. Jak se daří Vám? Čekal jsem na vaši odpověď na můj předcházející dopis. Ale doposud jsem žádnou odpověď nedostal. Domnívám se, že jste všichni vytíženi svou prací. Pokud najdete trochu času, prosím napište mi. Je mi velice smutno, protože vám musím sdělit, že se mému tatínkovi, který trpěl ledvinovými kameny, vážně přitížilo a v měsíci lednu zemřel. Zdvořile vás prosím, abyste se pomodlili za jeho duši.

Obrázek

U nás došlo k jistým změnám v klimatu. V zimě jsme měli mimořádně mrazivé počasí. Když přišlo léto, v některých částech naší země pršelo, zatímco v jiných částech země vše sežehlo slunce. Z důvodu tak protikladného počasí se rozšířily různé nemoci. Stouply ceny potravin. Vaření na plynu a petroleji se stalo příliš drahým. To způsobilo prostým lidem mnoho trápení. Slyšel jsem, že teď je u vás léto. Přeji vám všem příjemné nastávající letní dny.

V měsících dubnu a květnu jsme měli letní prázdniny. Rozvojová organizace pro nás uspořádala v době letních prázdnin pobytový tábor. Byl jsem šťastný, že jsem se ho směl zúčastnit. Na táboře jsme se učili nové hry a aktivační písně. Potom jsme byli rozděleni do skupin. Bylo nám oznámeno, že nejlepší zapojená skupina získá ceny. Měli jsme přednášku na téma „Co je kázeň?“ a potom jsme dostali několik jednoduchých pravidel. Na několika příkladech jsme se seznámili s tím, jak tato pravidla mohou učinit naši cestu životem lehkou a úspěšnou. V polovině výuky jsme prováděli několik cvičení, která měla zvýšit naše soustředění. Z těchto cvičení jsem si odnesl poučení o některých hodnotách. Večer byly organizovány zábavné programy. Směli jsme se jich všichni účastnit. Při mši, která se konala ráno, jsem se za vás velice modlil.

Obrázek

Jak víte, navštěvoval jsem osmý ročník. V březnu jsem psal závěrečné zkoušky. Jsem rád, že jsem je napsal tak, že jsem ročník úspěšně ukončil. Známky jsem nahlásil rozvojové organizaci. Tam mne vyzvali, abych zlepšil své studijní úsilí. Z vaší finanční pomoci jsem byl schopen si pořídit všechny školní potřeby. Velmi vám děkuji. V devátém ročníku musím navštěvovat více vyučovacích hodin. Svému vzdělávání věnuji více času.

Závěrem bych vám rád napsal, že náš tým získal první cenu v kriketové soutěži a druhou cenu ve fotbalové soutěži pořádané naší školou. S poděkováním vám všechnu vaši lásku a podporu končím tento dopis.

Váš milující
Alwyn Francis

Vysvědčení resp. Výroční zpráva Adopce na dálku Arcidiecézní charity Praha z 11.08.2011...
Stručný obsah: úmrtí otce, změna školy, pobídka k lepšímu prospěchu


Překlad dopisu od Alwyna Francise
napsaného v jazyce kannada 18.11.2010
...

Obsahuje: vánoční přání, dobré zprávy o monzunu a o studiu osmého ročníku.

Obrázek


Překlad dopisu od Alwyna Francise
napsaného v jazyce kannada 31.05.2010...

(Studuje prvním rokem druhý stupeň, vyhrál dvě soutěže, zúčastnil se letního soustředění, ...)

Obrázek

Výroční zpráva Adopce na dálku z 31.05.2010...
(Postoupil do vyššího ročníku, školu navštěvuje pravidelně, pohoršil se ve dvou předmětech, byl dobrým účastníkem letního soustředění.)

Obrázek


Překlad dopisu od Alwyna Francise napsaného v jazyce kannada 13.11.2009:

Můj milovaný otče Jiří Kaňo a všichni moji přátelé z farnosti svatého Martina,

tento svůj druhý dopis Vám píše Váš drahý syn Alwyn a žádá Vás o Vaše požehnání. Začátkem mého dopisu Vám posílám mnoho sladkých polibků. Obdržel jsem Váš krásný dopis a také dopisy a obrázky namalované Vašimi dětmi. Zvířata mám skutečně velmi rád. K Vašemu dotazu uvádím, že u nás máme slony, opice a mnoho jiných. Děkuji vám za povzbudivá slova ohledně školního prospěchu. Také jsem si rád přečetl, že papež navštívil Vaši zemi. Nám všem se zde daří dobře. Modlím se za Vás při své denní modlitbě.

Víte, že navštěvuji sedmý ročník školy. Ve všech školních předmětech se učím dobře. S Vaší podporou se budu snažit pracovat v dalším období lépe. Do školy chodím pravidelně. Svou školu mám rád. Právě máme za sebou pololetní zkoušky. U příležitosti svátku dasara jsme měli po zkouškách patnáct dní prázdniny. Tyto prázdniny jsem strávil šťastně doma. Měl jsem možnost zúčastnit se soutěže v kreslení, kterou pořádala naše škola.

Obrázek


Rozvojová organizace pro nás uspořádala během prázdnin jednodenní soustředění. Také já jsem byl pozván. Jsem vděčný za pozvání a možnost soustředění se zúčastnit. Velice mě potěšilo, že jsem se mohl setkat se svými přáteli. Pracovník z rozvojové organizace se s námi zamyslel nad různými formami zodpovědnosti studentů ve škole. Ve škole musíme nosit čisté šaty, dodržovat školní pravidla a předpisy, opakovat si látku probíranou ve škole hned tentýž den, plnit včas domácí úkoly zadávané školou, mít úctu k učitelům a starším lidem, organizovat si dobře čas, pečovat o své knihy a sešity. Všechny tyto věci nám byly vysvětleny a byli jsme požádáni, abychom je vzali za své pro svůj život. Toto soustředění se mi velmi líbilo.

Ke zdejšímu počasí: skončil monzun a začala zima. Deště jsme měli letos požehnané množství. Zemědělci mohou radostně pracovat na polích. Celá příroda se oblékla do syté zeleně. Počasí je velice příjemné. V letošní zimě máme po ránu chladno. Je obtížné vstávat časně ráno.

Za několik dní budeme oslavovat naše nejoblíbenější svátky - Vánoce. Myslím, že sváteční atmosféra v naší zemi již začala. Vám i všem svým přátelům u Vás posílám pozdravy k vánočním svátkům a k novému roku 2010. Z obnosu k Vánocům, který jsem obdržel od rozvojové organizace, budu mít krásný komplet oblečení. Přeji vám, abyste u vás prožili požehnané svátky.

Čekám na váš další dopis a tím končím své krátké psaní.

S pozdravem
Alwyn Francis

Přiložen byl též rozsáhlý dopis od ředitele rozvojové organizace:
Obrázek

Milovaní přátelé,

je pro mne skutečně potěšující příležitostí sdílet s Vámi tyto požehnané svátky. Myslím si, že Vánoce nejsou jen nějakým termínem nebo nějakým období, ale že jsou stavem mysli. Mít skutečného ducha Vánoc znamená chovat v lásce pokoj a dobrou vůli a být naplněn milosrdenstvím. Kéž na Vás a Vašich rodinách spočine tento duch Vánoc a kéž ucítíte, že vše může být pro vás laskavější a krásnější.

V rozvojové organizaci SMSSS s nadšením pokračujeme s novými plány a programy. Jsem potěšen, že vás mohu informovat, že SMSSS v letošním roce dokončila 20 let své existence (1989-2009) ve službě chudým diecéze Shimoga. Je mravně zavázána ovlivňovat pozitivní změny v životech chudých lidí a bezprizorních dětí a je zapojena do různých rozvojových programů. Věříme, že SMSSS bude moci i dále růst. Proto naše organizace letos prochází „procesem organizačního rozvoje“, jehož cílem je zamyslet se na modelem změny, kterou SMSSS potřebuje, aby dosahovala co největšího přínosu svými funkcemi, systémy a přístupy k rozvojovým programům. Proces se skládá ze čtyř fází: 1) organizační hodnocení, 2) strategické plánování budoucích programů, 3) rozvoj strategií a zásad a 4) provádění rozhodnutí.

Dříve než zmíním hlavní činnosti naší organizace celého roku, musím se s Vámi podělit o některé smutné novinky. Snad víte o zničujících ztrátách a neštěstích způsobených letošními přívalovými dešti a záplavami ve státech Karnataka a Andhra Pradesh. Odhaduje se, že ztráty jen v našem státě Karnataka představují 226 lidských životů, více než šest tisíc kusů dobytka, tedy krav, ovcí atd., zralou úrodu v hodnotě 25 miliard rupií rostoucí na výměře 1,15 miliónu hektarů, zničení více než 500 tisíc domů a postižení 700 tisíc rodin. Z toho v naší diecézi představovaly ztráty způsobené přívalovými dešti 11 lidských životů, 77 kusů dobytka (krav), 6.092 zhroucených domů a zralou úrodu na rozloze 3 824 hektarů. Je pro nás nesmírnou výzvou projevit svou solidaritu s postiženými. Naši zaměstnanci pracují dvacet čtyři hodin denně v oblasti postižené záplavou a rozdělují materiální pomoc obětem záplav. Je důležité proniknout ke každé jednotlivé oběti z naší diecéze, dokud se zase nedají dohromady. Plánujeme, že se postaráme nejméně o 500 rodin postižených povodněmi. Velice Vás prosím, abyste se za nás a za oběti z naší diecéze modlili. Naléhavě se těšíme na každého, kdo nám pomůže, abychom mohli pomáhat obětem.

Nyní bych se vámi s radostí podělil o některé milníky letošního roku v organizaci SMSSS. Vánoce jsme oslavili 23. prosince. Na tuto významnou slavnost se sešli všichni členové rodiny SMSSS. Již před Vánocemi se účastnili rodiče podporovaných dětí setkání pořádaných v Chaitanya. U těchto příležitostí byly matky informovány o všech projektech a budoucích plánech naší organizace i o pravidlech a předpisech programu Adopce na dálku. Důraz byl kladen na posilování vlastní osobnosti a na přebírání zodpovědností v životě komunity, ve které žijí. Při této příležitosti byl dětem rozdělován vánoční příspěvek. Dne 26. prosince bylo uspořádáno velké setkání pro účastníky programu středoškolských stipendií. Účastníci byli seznámeni s vizí a s cíli Adopce na dálku a o očekávaných výsledcích celého programu. Tři učitelé z renomovaných středních škol probírali se studenty 10. ročníku přípravu a provádění závěrečných zkoušek 25. ledna 2009. Každý účastník od nás obdržel rukověť, aby se mohl učit doma. Dne 2. února jsme s radostí přivítali skupinu návštěvníků z České republiky, včetně tří zaměstnanců Charity Praha a dvou párů adoptivních rodičů. Adoptivní rodiče měli příležitost setkat se svými adoptovanými dětmi a jejich rodinami a strávili s nimi několik hodin.

Léto bylo opět teplé a suché jako každý rok. Závěrečné zkoušky podporovaných dětí se konaly v různých termínech od března do května v závislosti na ročnících, které děti navštěvují. Letní tábory se konaly pro pět věkových skupin v různých termínech: 1. až 4. ročník, 5. až 7. ročník, 8. až 10. ročník a 11. a 12. ročník plus univerzitní studenti a praktické kurzy. Zatímco pro děti od 1. do 7. ročníku se konaly jednodenní tábory v jejich příslušných střediscích, účastnily se všechny ostatní děti pobytových táborů pořádaných ve středisku Chaitanya vždy po tři dny. Celkem se konalo 10 jednodenních soustředění a 11 pobytových táborů v rozsahu tří dnů. Těchto táborů se celkem zúčastnilo 626 a 1218 podporovaných dětí. Pracovníci Adopce na dálku dělali vše myslitelné pro to, aby byly tábory plodné a aby děti překypovaly radostí a životem. Přednášky se týkaly následujících okruhů: Poznání svého já a sebe samého, Studijní dovednosti, Jak zvládnout přijímací pohovor, Kreativní dovednosti při učení. Na závěr všech táborů bylo vždy vybráno pět účastníků, kteří během tábora nejlépe pracovali. Jeden z nich byl vyznamenán titulem „Zářící hvězda tábora“ a čtyři zbývající byli vyznamenáni titulem „Hvězda tábora 2009“. Poprvé se pobytových táborů zúčastnilo i několik matek podporovaných dětí. To jim umožnilo seznámit se s tím, jak jsou jejich děti na táboře povzbuzovány, motivovány a inspirovány k rozvoji svých dovedností a svého nadání.

Letos kladla organizace SMSSS větší důraz na přednášky pro rodiče dětí podporovaných programem Adopce na dálku. Přednášková setkání byla v jednotlivých střediscích vedena pracovníky ICDP. Na těchto setkáních byly rodičům předávány informace o programu Adopce na dálku, jeho cílech a vizích, pravidlech a předpisech pro výběr dětí, podmínkách, účelu podpory, zodpovědnosti každého z rodičů za úspěch tohoto programu a také o výhodách poskytovaných dítěti a členům jeho rodiny. Větší pozornost byla věnována potřebě svépomocných skupin, jejich účelu a výhodám. Také rodiče mohli vyjádřit své názory a dostali užitečné odpovědi na položené otázky. Od nynějška budou setkání rodičů podporovaných dětí pořádána pravidelně každý třetí měsíc v roce. Září a říjen byly pro pracovníky programu Adopce na dálku opět rušným obdobím kvůli přípravě a realizaci střednědobých táborů.

S hrdostí Vám oznamuji, že SMSSS v letošním roce zavedla speciální projekt na rozvoj komunit „Integrovaný rozvoj komunit podporovaných dětí.“ Výsledkem je, že 364 rodinám podporovaných dětí bylo umožněno pořídit si záchody a umývárny. Své plody nyní přináší nejrůznější tréninky a osvětové programy uspořádané pro komunity sponzorovaných dětí. Ty jsou teď zapojeny do lepších hygienických návyků. Do života byl uveden další projekt „Integrální a trvalý rozvoj komunity vesnice Thandagunda s podporovanými dětmi k snížení migrace a nárůstu pravidelných příjmů“. Očekává se, že na konci implementace tohoto projektu ukončí všechny rodiny vesnice Thandagunda migraci a úbytek počtu dětí bude zcela zastaven.

Měli jsme velkou starost a modlili jsme se za vás a za vaši zemi, když jsme se dozvěděli o neštěstích v souvislosti s letošními letními dešti a záplavami u vás. Doufáme, že jste situaci zvládli. Rok pokročil a já doufám, že podzim bude příjemný. Vánoce jsou už nedaleko. Myslím si, že není předčasné poslat vám a všem členům vaší rodiny upřímné vánoční pozdravy a přání štěstí, pokoje a hojnosti v novém roce 2010. Doufám, že připojený dopis a vánoční přání od vámi podporovaného dítěte vás obohatí další sváteční radostí. Sestra Veera, koordinátor a pracovníci programu Adopce na dálku a všichni členové rodiny SMSSS se ke mě připojují se svými přáními pro vás. Všichni vám děkujeme za neustávající štědrost, podporou a přízeň naší organizaci. My se všichni jedním dechem modlíme za vaše dobré zdraví a zdar.

RADOSTNÉ VÁNOCE A JASNÝ A POŽEHNANÝ ROK 2010.

V lásce našeho Pána Ježíše,

Rev. Fr. Veeresh V. Moras
ředitel SMSSS

Upozorňujeme na změnu adresy: CHATANYA - SMSSS, Sagar Road, gopala Gowda Extension, Alkola Junction, SHIMOGA - 577 205, KARNATAKA, INDIE

V srpnu 2009 nám dorazil dopis, fotografie, obrázek a vysvědčení od Alwyna z května 2009. Nejprve si prohlédněte, jak nám Alwyn vyrostl...

Obrázek


Překlad dopisu od Alwyna Francise psaného v jazyce kannada
přiloženého k vysvědčení z 29.května 2009 (dorazilo v srpnu 2009)

Milovaný otče Jiří a všichni přátelé z farnosti svatého Martina,

úvodem Svého dopisu prosím o Vaše požehnání. Rád bych se s vámi podělil o několik témat. Doufám, že se vám všem daří dobře. Doufám, že jste oslavili velikonoční svátky s velkou radostí. Já a moje rodina zde se máme dobře. Má rodina vám posílá své milující pozdravy.

Rád bych vám sdělil dobré novinky. Postoupil jsem z šesté třídy do sedmé. Je to můj poslední rok na základním stupni. Mé studium pokračuje dobře. Rozvojová společnost Vám s tímto dopisem pošle mé vysvědčení a fotografii. Díky vaší laskavé podpoře jsem obdržel od rozvojové společnosti úhradu školních poplatků, sešity, učebnice a další potřeby. Jsem vám velice vděčný.

Dny v letním období jsou velice namáhavé. Ale rozvojová společnost v té době pro nás uspořádala jednodenní soustředění (tábor). Soustředění se konalo v měsíci dubnu. Já jsem se mohl soustředění také zúčastnit. Byl jsem šťastný, že jsem se tam setkal se svými přáteli. Naučili nás tam také nové písně. Tématem letošního soustředění bylo jak se vyrovnat s vnitřním strachem při zkouškách. Strýček nám vysvětlil příčiny tohoto strachu a také jak se strachu zbavit. Bylo to pro nás velice přínosné. Domnívám se, že teď už budu psát všechny své budoucí písemné zkoušky s větší sebedůvěrou. Soustředění se mi velice líbilo.

Co se týká letošního počasí, tak léto už skončilo a začala monzunová sezóna. V létě nebylo z důvodu obrovského vedra vůbec možné vycházet ven. Teď se klima ochladilo a je příjemné. Myslím, že jste plánovali nějaké výlety na dobu letních prázdnin. Napište mi prosím ve vašem dopise o vašich letních aktivitách a o oslavě svátků.

Členové mé rodiny vám posílají své milující pozdravy. Ještě jednou si závěrem tohoto dopisu vyprošuji Vaše požehnání a posílám Vám své sladké polibky.

Váš milující
Alwyn Francis


Obrázek


Výroční zpráva Adopce na dálku z 29.05.2009

Jméno: Alwyn Francis, kód dítěte 4447
Datum narození: 18.srpna 1996
Pohlaví: chlapec
Bydliště: Sharavathi Nagar
Zdravotní stav dítěte: dobrý
Zdravotní stav rodičů: dobrý
Zdravotní stav sourozenců: dobrý
Dítě žije: s rodinou
Povolání matky: posluhovačka (služebná pro úklid)
Povolání otce: manuální dělník

Speciální aktivity v tomto roce: zúčastnil soustředění, získal ceny ve hrách a v soutěži v kreslení
Dárky zakoupené dítěti: oblečení z částky určené pro oslavu Vánoc
Podpora dítěte: školní stejnokroj, školní poplatek, knihy, školní taška, boty a další doplňky
Druh školy: soukromá

Výsledky za školní rok: 2008-2009, Škola Dítěte Ježíše, 6. ročník
předměty maximum závěrečná zkouška
rodný jazyk kannadština 100 72
angličtina 100 51
hindština 100 55
matematika 100 38
přírodovědné předměty 100 76
humanitní předměty 100 79
celkem 600 371

Dítě nejvíc baví: matematika
Do ukončení vzdělání zbývá: 6 let
Typ školy v příštím ročníku: soukromá
Cíl dítěte v životě: stát se policejním důstojníkem

Poznámky: Alwyn Francis ukázal drobný pokrok ve studiu, ale na druhou stranu velice nízkého hodnocení ve dvou důležitých předmětech angličtina a matematika. Musí v nich pracovat lépe, protože v tomto ročníku ukončí základní stupeň školy a příští školní rok začne navštěvovat vyšší stupeň. Slíbil nám, že se letos bude učit pilně. Byl skutečně vděčný za účast na školení zabývajícím se zkouškovým strachem.

Kód sponzora: 5359, farní úřad Blansko, P. Jiří Kaňa

Datum: 29. května 2009, podpis sociálního pracovníka


Toto je překlad dopisu napsaného Alwynem Francisem v jazyce kannada z 30.11.2008

Milovaný otče Jiří Kaňo a všichni přátelé z farnosti svatého Martina,

posílám vám upřímné vánoční pozdravy. Díky vašemu požehnání a lásce se daří mě i mé rodině dobře. Každý den na vás myslím ve svých modlitbách. Bylo mi líto, když jsem se dozvěděl, že váš milovaný pan kaplan od vás odešel. Budu se za něho modlit.

Letos byl velice silný monzun. Velice rád si se svými přáteli hraji v dešti. Všechny řeky a jezera se vylévaly ze břehů. Naše hlavní řeka Tunga překročila kritickou hodnotu a lidé bydlící podél břehů byli evakuováni a konaly se záchranné práce. Nyní je už zimní období.

Já mám rád zimní roční období, protože se blíží naše milované Vánoce. Věřím, že máte napilno s přípravou svátků. Přeji vám, abyste svátky prožili radostně. Rád by se dozvěděl více o vašem způsobu slavení Vánoc. Já se také připravuji na oslavu Vánoc. Zakoupím si nové šaty z finanční částky určené na dar, který dostanu od charitní organizace Vaším jménem. Já a moje rodina jsme vám za něj velice vděční.

Obrázek


Jak víte, navštěvuji nyní 6. třídu. Studuji úspěšně a mí učitelé a přátelé mi při studiu pomáhají. Ve zkouškách za první pololetí jsem dosáhl průměrných výsledků a tak věnuji studiu víc času, abych v závěrečných zkouškách dosáhl výsledků lepších. Vyhrál jsem druhou cenu v závodech ve skoku do výšky. Po pololetních zkouškách jsme měli prázdniny Dasara.

Tentokrát jsem strávil prázdniny doma. Pomáhal jsem mamince s domácími pracemi a hrál jsem si s kamarády. Maminka pro mě doma dělávala sladkosti. Několikrát jsem se díval na televizi a musel jsem dokončit domácí úkol do školy.

Také tentokrát charitní organizace pořádala jednodenní tábor. Já jsem se tábora zúčastnil. Setkání jsme zahájili modlitbami a potom nás jedna teta z charitní společnosti naučila několik akčních písniček a her. V poledne se podávalo pro nás pro všechny velice chutné jídlo. Po jídle nám zopakovali téma o pozitivním myšlení a dále jej vysvětlovali na pěkných příkladech. Také nám vyprávěli hodně mravně poučných příběhů. V modlitbách jsme se všichni modlili za naše adoptivní rodiče.

Ještě jednou vám přeji opravdu velice šťastné Vánoce a nový rok 2009. Nechť jsou vaše budoucí roky naplněny radostí, štěstím a úspěchy. S tímto přáním končím svůj dopis.


Váš milující
Alwyn Francis

Jméno dítěte: Alwyn Francis, 4447
Jméno sponzora: Jiří Kaňa, 5359

Vánoční dopis od ředitele charitní organizace z Indie, která se stará o ALWYNA

Obrázek

VÁNOCE 2008


Moji milí přátelé,

jsem potěšen, že mohu využít této báječné příležitosti strávit s Vámi několik chvil a podělit se o mnoho událostí, které se zde udály v posledním období. Jsem přesvědčen, že můj poslední dopis Vám udělal radost a také Vám přinesl dostatek informací týkajících se našich aktivit zde v organizaci SMSSS v loňském zimním a pak letním období. Jak již víte, v posledních měsících došlo v naší zemi k mnoha radostným, ale i vážným událostem. Monzunové období bylo jako vždy po žhavém létě velice vítáno, ale přineslo lidem i dost soužení. Potom následovaly otřesné sériové bombové útoky, ke kterým došlo v Bangalore a potom v mnoha významných městech naší země. Oběťmi těchto odporných projevů terorismu byli nevinní lidé a celá země trpěla zmatkem a strachem. Pak došlo v naší zemi k období trýznění křesťanů. Ale naše vytrvalost a víra v Pána nám pomohla překonat všechny překážky a úskalí. Vím, že jste byli s námi v modlitbách a že jste sdíleli naši bolest v době nejistot. My všichni z Chaitanya jsme vám za ně vděčni.

Během uplynulých podzimních měsíců se SMSSS zabývalo různými druhy sociální práce. Tak například Integrovaný dětský rozvojový program (Adopce na dálku) se naplno zabýval překlady dopisů, které jednotlivé sponzorované děti napsaly svým konkrétním adoptivním rodičům, a přípravou Výročních zpráv o rozvoji dítěte. Po odeslání adoptivním rodičům bylo toto oddělení zapojeno do přípravy jednodenních táborů, konaných v různých střediscích naší diecéze v říjnu.

V poslední týdnu měsíce září se ve školách konaly závěrečné zkoušky za první pololetí a potom následovaly dvacetidenní prázdniny ke svátku Dasara. Také vyšší střední školy měly kvůli slavnosti Dasara pár dní volno. Pololetní a semestrální zkoušky na středních školách a univerzitách jsou naplánovány na poslední týden v listopadu. Oddělení Adopce na dálku muselo v tomto mezidobí překonat omezený časový prostor a muselo sloučit pořádání táborů pro mnoho středisek dohromady. Dne 21.října jsme všechny tábory úspěšně zakončili.

Takovýto jednodenní tábor byl shodný pro všechny sponzorované děti od základní po střední školu a zahrnoval činnosti jako hry, soutěže a některé akční písně. Během těchto táborů mohly mít děti z nižšího stupně základních škol radost, že se naučily nové písně a vyslechly různé morální příběhy, zatímco děti z vyššího stupně základní školy dostaly navíc informace o pozitivním myšlení a komunikačních dovednostech.

Děti ze středních škol a studenti vyšších středních škol měli příležitost zopakovat si všechna témata, se kterými se seznámili na minulých táborech a vyhodnotit všechny přínosy, které jim tyto přinesly. Mnoho podporovaných dětí vystoupilo a mluvilo o pomoci, které se jim dostalo díky aktivitám v táboře a o pokroku, kterého se jim podařilo dosáhnout díky tématům, se kterými se během táborů seznámily.

Organizace SMSSS také upořádala několik výukových programů pro animátory a koordinátory pracující pro organizaci, například „Příležitosti pro drobný průmysl a půjčky“ a „Dokumentace (evidence)“. V Chaitanya se také pro členy svépomocných skupin konal výukový program „Ženy v mikropodnikání“.

První a druhý den v říjnu se personál SMSSS zúčastnil okouzlujícího dvoudenního výletu a navštívil mnoho zajímavých míst jako vodopád Jog a místa Honnavar, Murudeshwar a Korag.

V říjnu bylo pro program Adopce na dálku velkým potěšením rozdělovat Vaším jménem sváteční finanční příspěvek na dárky muslimským dětem u příležitosti svátku Ramzan a sponzorovaným hinduistickým dětem u příležitosti svátku Divali.

Počasí po monzunu se vyvíjí opravdu rozkošně příjemně a také příroda je nádherně zelená, kam jen pohlédnete. Domnívám se, že vaše léto a potom podzim byly také dobré a osvěžující. U nás se již brzy začne hlásit o slovo zimní roční období. Doufám, že zima u vás bude letos bohatá na sníh a že si během ní užijete všemožné zimní sporty.

V současnosti se oddělení Adopce na dálku opět zabývá překlady dopisů napsaných podporovanými dětmi a chystáme se na jejich rozeslání.

Dříve než uzavřu těchto pár řádek, rád bych vyjádřil svou hlubokou radost, že Vám mohu vyřídit vánoční pozdravy a oznámit nevýslovný záměr Všemohoucího Boha pro všechno lidstvo. Je pro nás všechny poctou smět oslavovat památku dne, kdy se Slovo stalo Tělem a přišlo přebývat mezi námi. Všechny podporované děti z naší diecéze, jejich rodiče, pracovníci kanceláře i terénní pracovníci organizace SMSSS i já Vám přejeme Radostné Vánoce a nadějný a úspěšný Nový rok 2009. Opakovaně vám děkujeme za všechnu Vaši pomoc, podporu a povzbuzování, kterých se nám od vás všech dostalo.

S pozdravem

Fr. Veeresh M. Moras,
ředitel SMSSS


Toto je překlad dopisu od chlapce Alwyna napsaném v jazyce kannada
nedatováno (přiložené vysvědčení je z 10.07.2008)

Milovaný strýčku Jiří a všichni přátelé z farnosti svatého Martina,

svůj dopis začínám srdečným přáním k svátkům. Jak se vám daří? Díky Vašim modlitbám a Vašemu požehnání se mě a členům mé rodiny zde daří dobře. Rád bych se s Vámi podělil o novinky a dobré věci, které se udály na mé straně od doby napsání mého posledního dopisu.

Nejprve bych vám chtěl napsat o mých výsledcích ve škole. dosáhl jsem dobrých známek v závěrečných zkouškách pátého ročníku a zkoušky jsem úspěšně složil. Nyní chodím do šestého ročníku. Své vysvědčení jsem předal do kanceláře sociálního programu. Oni Vám ho pošlou společně s mým dopisem a novou fotografií. Z Vaší finanční pomoci jsem si zakoupil školní stejnokroj, boty, školní brašnu, knihy a uhradil roční školní poplatek. Posílám vám všem své sladké políbení.

Obrázek

Otče a přátelé, v této době jsem zůstal doma a trávím letní prázdniny. Během prázdnin chodí můj otec a moje matka denně pracovat. Zůstal jsem doma. Od počátku tohoto školního roku se učím také hindštinu. Naučil jsem se číst a psát hindskou abecedu. Mí přátelé ze sousedství odjeli ke svým příbuzným. Takže tady nebyl nikdo, s kým bych si mohl hrát. bylo mi velmi smutno. Počasí venku je pekelný žár. Myslím si, že i u vás již začalo léto. Přeji Vám m,noho štěstí a oddechu během těchto prázdnin. Jakým způsobem tráví letos letní prázdniny P. Jiří?

Během těchto prázdnin jsem se účastnil tábora pořádaného společenstvím. Připravili pro nás mnoho nových her a soutěží. Také nás vyfotili. Letos jsme se dozvěděli jak pozitivně myslet. To je užitečné pro náš život. Měli bychom vždy uvažovat pozitivně. Ve všem bychom měli hledat dobro. Tímto způsobem lze vyřešit některé problémy a měli bychom být příkladem druhým. Sociální pracovníci nám to vysvětlovali na mnoha pěkných příkladech. Užili jsme si účasti v různých hrách a soutěžích.

U nás už začalo období monzunů. Všichni doufáme, že přijdou dobré deště. Nový školní rok začal prvního června. Já se ve škole moc snažím. Prosím Vás o Vaše požehnání. Jak se vám líbí má nová fotografie? Na fotografii mám na sobě nové oblečení koupené na vánoce z rozpočtu Vašeho finančního daru. Můj otec a má matka Vám posílají veškeré své srdečné díky. Drahý otče, prosím Vás o požehnání. Pokud Vám to čas umožní, napište mi prosím dopis. Tím končím pro tentokrát svůj dopis.

Váš nejdražší
Alwyn Francis

Jméno dítěte: Alwyn Francis, číslo dítěte: 4447
Jméno sponzora: Kaňa Jiří, číslo sponzora: 5359

Francis přiložil k dopisu i svůj obrázek:
Obrázek


Výroční zpráva z 10.07.2008
Jméno: Alwyn Francis, kód dítěte 4447
Datum narození: 18.8.1996
Pohlaví: chlapec
Bydliště: Sharavathi Nagar
Zdravotní stav dítěte: dobrý

Povolání matky: posluhovačka (služebná pro úklid)
Povolání otce: manuální dělník

Speciální aktivity v tomto roce: tábory dubnu a v srpnu, setkání v klubu dětíDárky zakoupené dítěti: košile, a kalhoty z částky určené pro oslavu Vánoc
Podpora dítěte: školní poplatek, školní stejnokroj, boty, knihy, školní taška a další doplňky
Druh školy: soukromá

Výsledky za školní rok: 2007-2008, Škola Dítěte Ježíše, 5. ročník
předměty závěrečná zkouška/maximum
rodný jazyk kannadština 69/100
angličtina 78/100
matematika 70/100
přírodovědné předměty 67/100
humanitní předměty 61/100
celkem 345/500 (69%)
Do ukončení vzdělání zbývá: 7 let
Typ školy v příštím ročníku: soukromá

Poznámky: Alwyn Francis dosáhl prvotřídní klasifikace ve zkouškách za 5. ročník a díky tomu postoupil do 6. ročníku. Alwyn je šťastný, že může chodit do dalšího ročníku. Ve všech předmětech pracuje v tomto roce velmi pilně. Alwyn a jeho rodina se Vám cítí být velmi zavázáni za Vaši pomoc a lásku, kterou jim poskytujete. Alwyn byl šťastný, že se mohl zúčastnit letního tábora a seznámit se s novými tématy.
Kód sponzora: 5359, římskokatolická farnost Blansko, P. Jiří Kaňa

Datum: 10. července 2008, podpis sociálního pracovníka

* * *