Adopce na dálku ®
...naděje nejen v srdci Afriky
iniciativa adoptivních rodičů Blansko

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Podrobné a aktuální informace o Ugandě najdete přímo na stránkách Adopce na dálku. Arcidiecézní charita tam mimo adopce dětí realizuje komunitní programy, provozuje vlastní nemocnici, staví dvě vlastní školy a nově otvírá středisko pomoci na válkou zničeném severu Ugandy.

Výstava "Uganda očima dětí

V Brně proběhla v listopadu v Galerii pod Petrovem (www.galeriepodpetrovem.cz) jedinečná výstava výkresů dětí z ugandských škol. Výstava byla doplněna o fotografickou dokumentaci z průběhu malování. V ugandských vesnických školách není běžné, aby děti dostaly příležitost malovat barvami a štětci. Ba právě naopak. Většina dětí takovou zkušenost nikdy nezažije. Díky nápadu Ing. Forejtka však několik stovek dětí tuto šanci dostalo. A výsledek toho, když děti poprvé malují barvičkami a štětci byl vskutku unikátní. Uganda očima jejích dětí byla barevná a veselá. Viděli jsme žluté slony, červené opice a mnoho dalšího.
Mezi hosty vernisáže byl P. Richarda Kayondo, generálního vikář diecéze Lugazi v Ugandě, kde projekt malování obrázků probíhal i Petra Matulová, která pracovala rok v Ugandě a celé malování měla možnost pozorovat.

Zástupce lugazské diecéze v Praze a Brně

Generální vikář Diecéze Lugazi (Uganda) Msgr. RICHARD KAYONDO přijel na pracovní čtyřdenní návštěvu Prahy. Do diecéze Lugazi je nejvíce směřována zahraniční pomoc Arcidiecézní charity Praha. Jsou zde realizovány rozvojové a další návazné projekty jako je Adopce na dálku a ve městě Buikwe byla vybudována nemocnice St. Charles Lwanga Buikwe Hospital.
Msgr. Richard Kayondo navštívil Prahu při příležitosti účasti na konferenci v Římě. Kromě jednání s Arcidiecézní charitou Praha se také v pondělí 3. listopadu setkal na pracovní schůzce s kardinálem Miloslavem Vlkem a vedením Arcidiecézní charity Praha.
Schůzky se také zúčastnili zástupci Rozvojového střediska – ředitelka Mgr. Jarmila Lomozová a Petra Matulová. Petra Matulová řídila více než rok v Ugandě všechny rozvojové projekty a zastupovala Arcidiecézní charitu Praha v jednáních s místními partnery.

Nemocnice v Ugandě

O úspěšném českém projektu se dozvíte z knihy MUDr. Josefa Donáta
"Uganda - velký příběh malé nemocnice" - viz fotogalerie.

Život v Ugandě

Informace o životě v Ugandě získáte z knížky Michala Bauera a Julie Chytilové
"Děti z Lugasy" - viz fotogalerie.
Oba jsou ekonomové a žili půl roku na ugandském venkově. Nyní přednášejí a publikují odborné články o příčinách chudoby a hlavně doporučení, jak se jí zbavit.

Knihy jsou mimo jiné k dostání v ADCH Praha, Londýnská 44.

* * *