Adopce na dálku ®
...naděje nejen v srdci Afriky
iniciativa adoptivních rodičů Blansko

Joseph


Adventní dopis 2013
Milí přátelé,

Joseph je potěšen, že nadešel čas napsat vám další dopis. Zdraví vás a ptáte, jak se daří vaší rodině. Joseph je v v pořádku a jeho rodina též.

V Zambii je nyní období veder. Počasí je slunečné horké. V tomto období silně pálí slunce a lidé se před ním chrání deštníky.

Joseph by vás rád informoval, že v červenci se účastnil závěrečných zkoušek trimestru. V srpnu byla škola zavřená a on byl na prázdninách. Škola znovu zahajovala v září. Chtěl by vás rád informovat, že v říjnu skládal závěrečné zkoušky po ukončení prvního stupně v trvání 7 let. Josephův sen je, aby se dostal příští rok do 8. třídy.

Joseph by vám chtěl poděkovat za sešity, pera a tužky, které dostal v průběhu tohoto trimestru. Je to velká pomoc a on je za ní vděčný. Stále chodí do školy na dopolední vyučování a učení ve škole ho baví.

Joseph vám posílá svůj obrázek, na kterém je namalovaná kukuřice, kaše nshima, dýně, citrón, mléko, kuře, sladké brambory, chléb, fazole, vodní meloun, banány, mango a mrkev. Doufá, že se vám jeho obrázek s různými druhy ovoce a zeleniny bude líbit.

Obrázek

Závěrem vám přeje radostné Vánoce a šťastný nový rok.

Wishing you happy Christmas Mwanza Joseph
(s dopisem Josephovi pomohla sociální pracovnice Doreen Chanda.)

Zpráva z Charity o projektech v Zambii
Zde otevřete vyhodnocení projektů pro širší komunity ve všech střediscích v Zambii za rok 2012....


Květen 2013

Sociální pracovníci pořádali pro děti soutěž v kreslení:

Obrázek

Vánoční dopis 2012 2. prosince 2012

Milí přátelé,

Joseph vám posílá pozdravy, vám, svým milovaným přátelům, a ostatním členům vaší rodiny. Daří se mu dobře a jeho rodině též.

Joseph měl v srpnu čtyři týdny školní prázdniny. V této době jel navštívit svou matku do Lusaky, hlavního města Zambie. Joseph strávil pěkný čas se svou matkou a svým bratem, dvojčetem Amelem. Byl šťastný, že po sedmi měsících viděl svého bratra , protože o minulých školních prázdninách v dubnu rodinu nenavštívil.

Třetí trimestr školního roku začínala v září. Joseph byl šťastný, že je zpět ve škole. Rád by vám poděkoval za školní potřeby, které dostal v tomto trimestru: sešity, pera a tužky. Výuka ve škole probíhá dobře a Josephovi se škola líbí.

Teď je v Zambii horké roční období. Počasí je slunné, zejména vždy odpoledne.

Obrázek

Joseph vám posílá obrázek školy a zambijské vlajky.

Závěrem vám Joseph děkuje za vaši dobročinnost. Přeje vám radostné prožití vánočních svátků šťastný nový rok 2013.

S Bohem a Bůh vám žehnej.

Happy Christmas and Happy New Year Joseph

Fotografie a vysvědčení květen 2012
Obrázek
V květnu jsme obdrželi vysvědčení za rok 2011 - přeložíme a vystavíme.

Špatné zprávy z Mukonchi
V lednu 2012 jsme dostali tuto fotografii Josepha.Obrázek

V příloze bylo vysvědčení a omluvný dopis Charity Praha o důvodech pozdního doručení. Sami jsme viděli, jak to v Zambii mimo městské osídlení (ne)funguje - chybí dodávky elektřiny, o spolehlivosti pošty lze pochybovat.
Ani Josephovy školní výsledky nejsou nejlepší. Podle zprávy ale alespoň chodí na sobotní doučování do polské misijní stanice...

Vánoční přání 2011:

Milá teto a strýci,
Joseph vás zdraví a ptá se, jak se vám daří strýci a teto. Joseph říká, že je v pořádku a členové jeho rodiny taktéž.
Joseph říká, že je rád, že má tuto možnost vám napsat další dopis. Posílá vám také pěkný obrázek s vánočním a novoročním přáním.

Obrázek

Joseph by vám rád sdělil, že v srpnu byl 4 týdny na prázdninách. Během prázdnin jel se svými bratranci na prázdniny do Kapiri-Mposhi. Říká, že to bylo pěkné a že si tyto prázdniny užil.

Joseph říká, že škola opět začínala v září. Říká, že je teď v třetím trimestru 5. ročníku. V lednu postoupí do 6. ročníku. Joseph vám chce poděkovat za sešity, pera a tužky, které dostal v tomto trimestru. Je vám vděčný za vaši podporu, kterou dostával po celý tento školní rok.

Obrázek

Joseph vám závěrem přeje vše nejlepší a radostné prožití vánočních a novoročních prázdnin. Vařiďte jeho pozdravy i členům vaší rodiny.
Sbohem a Bůh vám požehnej, můj milý strýci a teto.

Happy Christmas and Happy New Year Joseph


Dopis od sociálního pracovníka, datovaný Mukonchi Mission, červen 2011

Milá teto a strýci,

Joseph vám posílá mnoho pozdravů. Milý strýci a teto, Joseph se ptá, jak se vám daří. Joseph říká, že jemu se daří dobře a jeho rodině také.

Joseph Vám chce poděkovat za dopisy a za dárky, které dostal v prosinci a v letošním roce v březnu. Joseph říká, že mu je líto, že strýc musel projít smutným obdobím, když zemřel jeho tatínek. Joseph říká: „Ať jeho duše odpočívá v pokoji.“

Joseph vás chce informovat, že je letos v 5. ročníku. První trimestr začínal v lednu a potom škola končila v dubnu. Joseph říká, že o předcházejících prázdninách v prosinci jel do Lusaky, aby navštívil svou matku a svého bratra - dvojče Amela. Říká, že s rodinou strávil pěkný čas a že o Vánocích šel do kostela.

Obrázek

Joseph by Vám chtěl říci, že on pochází z kmene Nsenga a že ve škole se učí jazyk bemba. Jeho učitelkou je slečna Diana Mukuba a školní stejnokroj má zelenou barvu. Chtěl by vám říci, že jeho maminka stále pracuje v Lusace jako služebná. Jeho bratr Amelo chodí do školy a studuje 6. ročník. Josephova teta, u které bydlí, se jmenuje Bernardette. Její děti se jmenují Nkubu, Chipo, Tongaiye, Esther a Samuel. Josephova maminka se jmenuje ruth. Dítě jeho bratrance se jmenuje Smart. Joseph končií tento dopis s tím, že vám velice děkuje. Líbí se mu vlajka vaší země. S Bohem a vše nejlepší.

Best wishes and bye! Joseph Mwanza
(S tímto dopisem pomohla Josephovi sociální pracovnice Doreen Chanda.)


Dopis od sociálního pracovníka, datovaný Mukonchi Mission, říjen 2010 (dorazil v prosinci)

Má teto a strýci,

Joseph je šťastný, že Vám může napsat tento dopis, své drahé tetě a strýci. Zdraví Vás a ptá se Vás obou, jak se Vám daří. Joseph říká, že se mu daří dobře a všichni jeho příbuzní jsou v pořádku.

Joseph by Vám rád sdělil, že v srpnu byly školní prázdniny. Ale prázdniny zde trvají jenom 4 týdny. Joseph říká, že Vám závidí Vaše dlouhé prázdniny. Říká, že škola zase začínala v září, ale už v prosinci budou další prázdniny.

Joseph by Vám chtěl říci, že počasí v Zambii je teď velmi horké a slunečné. Vždyť měsíc říjen je v Zambii nejteplejším měsícem v roce.

Joseph Vám posílá obrázek, obsahující státní symboly Zambie: vlajku a státní znak. Posílá Vám je proto, že tento měsíc, 20. října jsou oslavy Dne nezávislosti, kdy Zambie slaví svou nezávislost. Joseph se ptá, kdy slavíte den vaší nezávislosti a jaké barvy má vaše národní vlajka.

Obrázek


Joseph Vám chce znovu poděkovat za Vaši pomoc a podporu, kterou od Vás dostává. rád by Vám řekl, že v tomto trimestru obdržel sešity, pera a tužky.

Závěrem Vám přeje radostné Vánoce a dobrý nový rok a mnoho úspěchů. Nashledanou. A vyřiďte tyto pozdravy Vaší rodině a vnoučatům.

(S tímto dopisem pomohla Josephovi sociální pracovnice Doreen Chanda.)
Přeji Vám všem požehnané Vánoce a šťastný nový rok. Joesph


Výroční zpráva z března 2010 (dorazila až v říjnu 2010) se otevře kliknutím sem....

Obrázek


Dopis od Josepha, datovaný Mukonchi Mission, červenec 2010

Má teto a strýci,

nejprve ze všeho by Vás oba chtěl Joseph srdečně pozdravit. Daří se mu dobře a jeho příbuzní jsou také v pořádku.

Joseph říká, že byl šťastný, když se dozvěděl, že jste dostali jeho dopisy a obrázky. Také by Vám rád sdělil, že dostal Váš dopis a dárky. Říká, že Vám velmi děkuje za dárky a že se mu líbí vystřihovánky autíček. Joseph říká, že se mu modely podařily a že slepování začal zeleným autíčkem.

Joseph by Vám rád sdělil, že je letos ve 4. třídě. Říká, že stále chodí do školy na odpolední vyučování. Také by rád řekl, že teď je v Zambii studené roční období. Zde nemáme sníh, ale je velmi chladno, větrno a oblačno, ale také svítí slunce. Také lidé v Zambii sklízejí ze svých polí úrodu a také se sklízí kukuřice.

Joseph by Vám rád odpověděl na vaše dotazy: Říká, že ve škole má pět vyučovacích předmětů: přírodní vědy, občanskou nauku, jazyk bemba, angličtinu a matematiku. V matematice se učí násobení, dělení, odčítání a sčítání čísel. Josef říká, že v přírodních vědách se učí o zvířatech, dále v občanské nauce se učí o Zambii. Joseph Vám posílá obrázek, na kterém je namalováno, o čem se zmínil v tomto dopise, tedy o předmětech, které se učí ve škole. Prosí Vás, abyste se nesmáli jeho mapě Zambie. Příště Vám namaluje mapu České republiky.

Joseph Vám děkuje za vaši podporu. Také děkuje za poskytování oběda. Říká, že je šťastný a hrdý na svého strýčka a svou tetu. Zdraví Vás a vyprošuje Vám Boží požehnání.

(S tímto dopisem pomohla Josephovi sociální pracovnice Doreen Chanda.)
Thank you and bye-bye! Joesph
Obrázek


Dopis od sociálního pracovníka, datovaný Mukonchi Mission, září 2009
(dorazil v prosinci 2009)

Má teto a strýci,

Joseph by vám velice rád poděkoval za Vaše dopisy. Všechny vás zdraví. Říká, že se mu daří dobře a také jeho příbuzní jsou v pořádku.

Joseph by Vám rád sdělil, že teď už je zase otevřená škola: prázdniny tady u nás v Zambii trvaly pouze jeden měsíc. Říká, že škola končila 07.08.2009 a začínala 07.09.2009. Joseph říká, nejel do Lusaky podívat se za svou matkou a bratrem Amelem, rozhodl se strávit prázdniny se svou tetou a bratranci. Protože se blíží období dešťů, chodívají časně ráno čistit pole.

Obrázek


Rád by vám také řekl, že jeho maminka je služebná. Také říká, že vánoční prázdniny v Zambii trvají jen jeden den, nikoliv dva týdny jako u vás v Česku.

Obrázek


Joseph ještě jednou děkuje za dopisy a dárky, které jste mu poslali. Říká, že dostal dopis a pexeso. Podruhé dostal dopis, jiné pexeso a skládačku letadla.

Závěrem Vám přeje šťastné Vánoce a jejich oslavu, a abyste měli příjemnou pohodu při výletech s dětmi z farnosti.

Obrázek[
(Joseph + sociální pracovník Doreen Chanda)

* * *


Dopis od sociálního pracovníka, červen 2009

Milí,

Joseph Mwanza vás zdraví a ptá se jak se vám daří a jak vaší rodině. On je v pořádku a všichni doma také.

Joseph je šťastný, že vám může napsat druhý dopis. Zdvořile vás žádá o fotografii, protože si představuje, jak asi vypadá vaše země. Také pro vás namaloval zambijskou vlajku a vzkazuje vám, že má rád barvy zambijské vlajky. Doufá, že se vám budou líbit také.

Obrázek


Joseph by vás rád informoval, že jel na prázdniny do Lusaky navštívit svou matku a svého bratra - dvojče Amela. Byl šťastný, a strávili spolu báječný čas. Joseph říká, že si spolu hráli a chodili na tržnici a společně pomáhali své mamince. Ve volném čase si opakovali učivo a četli si anglickou učebnici.

Joseph říká, že když se prázdniny chýlily ke konci, tak že je maminka překvapila, že jim dala narozeninový dárek, který koupila v lednu. Joseph říká, že byli společně s bratrem šťastní.

Závěrem vás Joseph pozdravuje a prosí, abyste na něj pamatovali ve svých modlitbách.

rukou dítěte: GOOD LUCK AND BYE-BYE JOESPH MWANZA

* * *


25.3.2009:
Představujeme vám nově adoptovaného chlapce Josepha ze Zambie, který bydlí poblíž nově otevřeného rozvojového střediska Adopce na dálku v Mukonchi.

Obrázek


Chlapec se jmenuje Joseph Mwanza, narodil se 12.1.2000. Chodí do 3. třídy.

Jeho otec je po smrti, matka žije v hlavním městě Lusace, nemá zaměstnání, a tak Joseph žije s tetou jako jeden z desetičlenné domácnosti. Elektřinu ani tekoucí vodu nemají, mohou si dovolit pouze maximálně dvě jídla denně.

Joseph je poslušný, stydlivý chlapec. Rád se učí a umí také nějaké písničky v angličtině. Je nadšeným fotbalistou a přeje si stát se prezidentem. :-)

* * *