Katolická diecéze v Solwezi, Zambie
poslání „Obnovovat vše v Kristu“
Katolická diecéze v Solwezi byla založena v roce 1976. Biskup Alick Banda je třetím zdejším biskupem.
Velké starosti způsobují biskupovi analfabetismus, chudoba, nezaměstnanost, vysoký výskyt vážných onemocnění, alkoholismus, obavy z čarodějnictví, neúplná duchovní konverze, nedostatek zdravotních a vzdělávacích zařízení, ubohá obytná přístřeší a kanalizace.
Od počátku svého působení byly pastorační aktivity kněží a misionářů provázány s aktivitami sociálně ekonomickými: Mat. 28,19-20. Dnes je tato práce koordinována a výrazně podporována personálními i materiálními prostředky biskupství.
Duchovní programy zahrnují katechezi, biblický apoštolát, liturgii, apoštolát mládeže, rodinnou katechezi.
Sociální program zajišťuje péči o sirotky, dívky a děti z nuzných poměrů, zdravotnictví, vzdělávání, výchovu k zákonnosti a mírumilovnosti, alfabetizaci (žen), podporu zemědělských a drobných podnikatelských projektů.
Diecéze se kryje s územím Severo-západní provincie o rozloze 125 tis. km2. Je jednou z největších v podrovníkové východní Africe, 1,6 x větší než ČR.
Na jejím území žije asi 900 tis. obyvatel (polovina v okrese Solwezi), z nich 80 tisíc katolíků. (Pro srovnání Jihomoravský kraj má 1.150 tis. a Brno má 380 tis. obyvatel.) V diecézi se mluví třemi hlavními a pěti dalšími jazyky. Oficiálním jazykem je angličtina. Na území diecéze žije mnoho uprchlíků ze sousední Angoly, Konga a Rwandy.
Tři čtvrtiny obyvatelstva diecéze se živí drobným zemědělstvím. V provincii je dostatek srážek a vodstva. Pěstují se krávy, kozy, ovce, slepice a prasata. Všechny kmeny pěstují včely, podél řek v menší míře rybolov. Na políčcích se pěstují se banány, fazole, čirok (jáhly, proso), sladké brambory, rýže, burské oříšky, ananasy a kasava (= maniok, yuca).
Kořeny kasava jsou nejvydatnějším zdrojem uhlohydrátů (škrobu), ale za syrova jsou toxické. Musí se oloupat, lisovat, fermentovat a opéct nebo rozemlet. Z mouky smíchané s vřící vodou se připravuje hustá kaše nshima. Jednostranná výživa založená na kasawě = bez dostatku bílkovin způsobuje kwashiorkor.
Silniční síť je katastrofální. Na území 1,6x větším než ČR je jediná asfaltová silnice dlouhá 280 km. K nejvzdálenější farnosti vzdálené 560 km se jede celou vzdálenost po cestách necestách. Přístup do misijních stanic a farností je v období dešťů obtížný až nemožný.
Otevření dolů Kansanshi a Lumwana znamená příliv nových obyvatel se všemi negativními důsledky - nedostatečná infrastruktura, vznik chudinských čtvrtí, ztráta identity urbanizací, násilné konflikty, prostituce.
* * *